“Güçlü bir bağışıklık sistemi kanserle savaşta çok önemlidir”

Kanser çağımızın en ölümcül hastalıkları arasında.  İngiltere Kralı 3. Charles’in kanser olduğunun açıklanmasıyla hastalık yeniden tüm dünyanın gündeminde ilk sıralara oturdu.

“Güçlü bir bağışıklık sistemi kanserle savaşta çok önemlidir”
DR. AZƏR ƏLİYEV

“Güçlü bir bağışıklık sistemi kanserle savaşta çok önemlidir”

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasının kanser ile mücadele konusunda hayati öneme sahip.....

"Kanser hastalığı dünyada çok yaygın bir şekilde artıyor, Türkiye'de de öyle. Türkiye'de her yıl 210 bin insana kanser teşhisi konuluyor" "Kanserin yenilmesinde vücudun bağışıklık sisteminin önemi çok fazladır. Bağışıklık sistemimizi etkin hale getirecek vitaminleri, mineralleri ve bitkisel maddeleri bir kere yeterli miktarda almamız lazım. Sigara ve alkolden uzak durmamız lazım. Uykumuzun da düzenli olması lazım. Yeterli miktarda sıvı almak ve egzersiz de bağışıklık sisteminin dengeli ve etkin olması için çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

 


"Bağışıklık sistemini güçlendirmede tıbbi bitkiler önemli"

Bağışıklık sistemini güçlü hale getirmede tıbbi bitkilerin öneminin çok fazla olduğuna vurgu yapan Dr. Özkul, "Tıbbi bitkiler bağışıklık sistemi üzerinde immünomodülatör etkileriyle yani uyarıcı etkileri ile bağışıklık sistemini etkin hale getirmekte ve bu da bizi kanser hücrelerinin hem oluşumunu engellemede, hem de oluşan kanser hücrelerini yok etme de çok önemlidir. Bazı tıbbi bitkiler ekinezya bitkisi, ginseng bitkisi, zerdeçal bitkisi, sarımsak bitkisi, nane,  melisa, çörek otu, meyan kökü gibi bitkiler hep bizim bağışıklık sistemimizi uyaran ve güçlendiren bitkilerdir" dedi.

"Tıbbi bitkiler fitoterapist gözetiminde kullanılmalı"

Tıbbi bitkilerin kullanılmasının bir fitoterapist yani fitoterapi yapmaya yetkili bir doktorun eliyle yapılması gerektiğini belirten Özkul şöyle devam etti, "Üniversitesi'nde görevli bir Türk akademisyen bir olayı anlatıyor;  bu olayda bir kovid hastası var ve bu hasta aynı zamanda lenfoma kanserine yakalanmış durumda. Kovid tedavisi oluyor ama bu arada kanserle ilgili hiçbir tedavi olmuyor. 4 ay sonra bakıldığında bu kişi ne lenfoma kanserinin de ortadan kalktığı görülüyor. Uzmanlar bunu kovidden dolayı vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirildiği,  bu güçlenen bağışıklık sisteminin de lenfoma kanserini  tamamen ortadan kaldırdığı şeklinde yorumluyorlar. Demek istiyoruz ki güçlü bir bağışıklık sistemi kanserle savaşta çok önemlidir.