Soğuk algınlığına dikkat edelim.....

Üst solunum yolu hastalıklarının ilerlerse zatürre gibi ciddi problemlere neden olabililiyor.

Soğuk algınlığına dikkat edelim.....


Soğuk algınlığına dikkat edelim.....

 Yılın bu zamanlarında, özellikle bulaşıcı üst solunum yolu hastalıklarının görülme oranının hızla arttığını söyleyerek, 'Bu hastalıklar; burun akıntısı, boğazda yanma ve kaşınma hissi gibi hafif belirtilerle başlar ve 1-2 hafta içinde de kendiliğinden geçer. Ancak hastalık ilerleme gösterirse bronşit hatta zatürre gibi ciddi problemlere bile neden olabilir.

Tedavisi bulunmuyor, çabuk bulaşıyor

Üst solunum yolu hastalıklarının, hapşırma, öksürme ve burun akıntısı yoluyla kişiden kişiye çok çabuk bir şekilde bulaşabilşr.  'Hastalığın tam anlamıyla bir tedavisi yoktur. Tedavideki amaç belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu nedenle, virüsler dış ortamda 2-3 saat kadar canlı kalabildiklerinden özellikle kapalı mekanlarda bulunmamaya özen göstermek ve böyle yerleri sık sık havalandırmaya dikkat etmek gerekir.

Hastalık burun akıntısı ile başlıyor

Soğuk algınlığının kuluçka süresinin 2 ila 3 gün oluyor. 'Hastalık genellikle burun akıntısı ile başlar. Bunu, burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı ve 37-38 derece hafif ateş izler' diyerek bu belirtilere genellikle halsizlik ve kırgınlığın da eklenebilir.

Çocuklar daha kolay yakalanıyor

Soğuk algınlığının küçük çocuklarda daha sık görüldüğünü bunun en büyük nedeninin ise kreş ve okul gibi kapalı mekanlarda diğer çocuklarla yoğun şekilde beraber olunmasından kaynaklanmaktadır. 'Çocuklar bu gibi yerlerde virüsü sürekli birbirlerine bulaştırırlar. Bu nedenle yetişkinler yılda ortalama 2-4 defa soğuk algınlığına yakalanırken çocuklarda ise bu oran 6-7 defaya kadar çıkabilir

Kronik hastalığı olanlar dikkat

Sonbaharda KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve astım gibi kronik hastalığı olanların soğuk algınlığına karşı çok daha dikkat etmeleri gerekmektedir.

 'Özellikle risk altındaki bu kişilerde meydana gelebilen basit enfeksiyonlar çabucak zatürre ve bronşit gibi ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına dönüşebilir. Bu nedenle söz konusu kronik hastalığı olanların, soğuk algınlığı kapmaları halinde doktorlarını durumları ile ilgili olarak bilgilendirmeleri önerilir.
Soğuk algınlığından koruyan önlemleri ise şu şekilde sıraladı:
'Hasta kişilerle temastan kaçının
Ellerinizi yüzünüze sürmeyin ve sabun ile sık sık yıkayın
Sağlıklı ve dengeli beslenin
Sigaradan uzak durun
Hapşırır veya öksürürken mendil ile ağız ve burnunuzu kapatın.'