İsmet Demir  (Terzi Baba)

  Vefatının 11. yıl dönümünde İsmet Demir'i Rahmetle, özlemle ve saygıyla anıyoruz.....

 İsmet Demir 15 ağustos 1942 yılında Trabzon Ortahisar ilçesi çamoba mahallesinde dünyaya göz açtı. İsmet Demirin aslı, kökü Akçaabat’ın Şinik beldesindeki Marifoğulları sülalesidir. Soyadı kanunundan sonra Demir soyadını almışlar. Zor bir zamanda dünyaya gelmişti. O günlerde hayat oldukça güçtü. İmkânsızlıktan dolayı İlkokuldan sonra Terzi yanında çalışmaya başladı. Kısa zamanda ustalaştı ve Terzilik diplomasını aldı. Trabzon’da terzihanesini açtı. 1970 yılında Hacı Mustafa Hayri baba, Prof.Dr. Haydar Baş hoca ve Baki Bektaş hoca ile tanıştı. Bu tanışlık ve dostluk tüm ömrünün sonuna kadar tavizsiz devam etti.

 İsmet Demir Hollanda’ya işçi olarak gitti yıllarca orada çalıştı. Hollanda Türk gücü sporda futbol oynadı. Daha sonra 1978 de geri döndü. Trabzon Ayasofya camisinin yanında terzihanesini açıtı. O mahallede kendisi çok seven dostları oldu.1979 da çok sevdiği Hocası Hacı Mustafa Hayri Babayı kaybetti. Trabzon Akçaabat Ak camide kılınan cenaze namazından sonra Şehitlik tepesine defnolundu.

Gece molozdaki kayığı ile balığa çıkar sabah namazı eve dönerdi komşularına ve evine balık getirirdi.

Bazı geceler bıldırcın avına giderdi.

  1981 yılında İsmet Demir ailesini alarak İstanbul Sultanbeyli’ye taşındı. İstanbul Sultanbeyli’de Terziliğe devam etti. Sultanbeyli spor kulübünü kurdular uzun yıllar bu kulübün başkanlığını yaptı. Tek derdi gençlerin kahvehanelerde heba olmasının önüne geçmek onları spora teşvik etmekti. İsmet baba gerçekten herkesin babasıydı. Terzihanesine gelen askerden, fakirden ve imkânsızlardan para almazdı. İmkânsızlıklarına rağmen çok yardım sever insandı. 1982 yıllarında Prof.Dr. Haydar Baş hoca İsmet Demir’i ziyaret etti. Beraber Aydos kalesine çıktılar o sakin ortamda Allah’ı andılar.

İlçede çok sevilen insandı. Çocuk yaşından beri namaz kılar ibadet ederdi. Akraba ve yakın çevre baskılarından yılmadan Zikrullaha devam ederdi. Çevresi tarafından adaletli, ahlaklı çok merhametli insan olarak tanılırdı.

1999 yılında Prof.Dr. Haydar Baş hoca İsmet Demir’i Meltem tv davet etti. Hem Haydar Hocanın hem Meltem tv’in terzisiydi. Tv’nin idari amirliğini yaptı. Tv’de ve Yeni mesaj gazetesinde çalışanların İsmet dedesiydi. Meltem-Medya grubunun Terzi Baba’sıydı.

Her sabah namazından önce İsmet dede tv gelir sabah namazına gelecek insanlar için kahvaltı hazırlardı. Ömrünün sonuna kadar hiçbir sabah namazını kaçırmadan bunu sürdürmüştür. Her daim takım elbise ile gezerdi. Temiz ve titiz insandı. Uzaktan tv gelen yatacak yeri olmayan dostlara terzihanesindeki divanda misafir ederdi. Tv gelen herkese mutlaka bir çorba içirirdi.

TV’deki dostları ona İsmet amca, buraya “terzi baba türbesi” tabelası asacağız, diye takılırdı. Meltem TV binasındaki terzihanesinde… “Haydar hocamın talebesi” tabelası yeter bize, Hz. Muhammed’in ümmeti ve Türk milletinden olmak şerefi yeter” derdi.
Sevdiklerine asla toz kondurmazdı. Onun yanında Haydar Hocamız hakkında biri ters bir şey söyleyecek öyle mi; onu perişan ederdi.

Yüce Allah’a, Hz. Peygambere, Allah dostlarına, Haydar Baş hocamıza, Meltem TV’ye, Yenimesaj gazetesine, vatana, millete, devlete, bayrağa, sancağa en üst düzey aidiyet duygusuyla bağlıydı.
Vatan-millet meseleleriyle yakından alakalıydı.
Trabzonspor gözbebeği gibiydi
Bütün bunları, “mukaddes değer” olarak bilirdi.
Tavizsizdi… Bu mukaddes değerlere gölge düşürüldüğü hissi içine doğduğu anda kınından fırlamış keskin kılıç gibiydi.
Müslümanlara zarar verenlere, milliyetsizlere, kanı bozuklara ve hak edene çok güzel hakkını verirdi…

2013 senesinde peş, peşe geçirdiği kalp krizleri sonucunda çok sevdiği Hayri babasına kavuştu.

Mart’ın 5 vefat etti. 6 Martta Şehitlik tepesinde Hacı Mustafa Hayri Baba, çok sevdiği dostu Baki Bektaş hoca ve diğer dostları ile komşu oldu. Cenazesine uzaktan yakından olan dostları katıldı. Defninde İlginç olan ise bacanağı Hikmet Keskinin anlattığı bir anısı oldu. Hikmet Kesin: Bundan 30 yıl önce İstanbul Sultanbeylide İsmet abiye dedim ki abi mezarlıklarda yer kalmıyor gel mezar yeri alalım. İsmet abi bana siz yer alın benim yerim Akçaabat’ta Şehitlik tepesinde Hayri babanın yanındadır demişti ve şimdi buradayız.

 Bugün Senin aramızdan ayrılışının 11 yıl dönümü. Baba sanki dün gibi yokluğuna alıştım desem yalan olur. Haydar Babamda geldi yanına Halakayı kurmuşsunuzdur şimdi. Devran zikri ne muhteşemdir oralarda. Allah cc. Sizlerle yeniden beraber olmayı bizlere de nasip eylesin. Seni anlatmaya satırlar yetmez bir A4 bu kadarını sığdırdım. Görüşmek üzere hoşçakal BABA

Gökhan Demir