Fransa alev alev.....

Fransa'da emeklilik yaşı protestolarında 450'den fazla gösterici gözaltına alındı, 441 polis yaralandı. İngiltere Kralı 3. Charles'ın Pazar günü başlayacak gezisi ise ertelendi. Protestolarda Bordeaux kentinde belediye binası ateşe verildi.

<Fransa alev alev.....

Fransa'da emeklilik yaşının 64'e yükseltilmesine karşı Perşembe günü ülke çapında 300'e yakın noktada protesto gösterileri düzenlendi. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 450'den fazla göstericinin gözaltına alındığını, 441 polis memurunun da yaralandığını açıkladı. İngiltere Kralı 3. Charles'ın 26 Mart Pazar günü başlayacak Fransa gezisi ertelendi. Sendikalar Salı günü için de 10. kez protesto çağrısı yaptı. Protestolarda Bordeaux kentinde belediye binası ateşe verildi.

Rakamlar çok farklı

Ülke çapında Perşembe günü 1 milyondan fazla kişi emeklilik yaşını protesto etmek için sokağa çıktı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre başkent Paris'teki yürüyüşe 120 bin kişi katıldı. Fransa Genel Emek Konfederasyonu'na (CGT) göre ise Paris'te 800 bin kişi eylemlerde yer aldı. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken, protestolarda çok sayıda çöp konteyneri de ateşe verildi. Fransa'da emeklilik yaşını 62'den 64'e yükselten yasa geçen hafta Senato'da kabul edilmiş ancak parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis'teki oylamaya dakikalar kala hükümet Anayasa'nın özel bir maddesini kullanarak meclisi devre dışı bırakmış ve meclis oylaması olmadan yasayı yürürlüğe koyma kararı almıştı. Fransa hükümeti, Salı günü Meclis'te yapılan güven oylamasını az bir farkla da olsa kazanmıştı.
Reuters, Fransa'daki protestolarda son yılların en ağır sokak şiddetine rastlandığını belirterek Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un krizi çözmek üzere bir yol bulması için baskı altında olduğunu bildirdi. Başkent Paris'teki gösteriler genel olarak barışçıl geçti ancak yer yer polisle çatışma ve bazı dükkanların camlarını kırma olaylarına rastlandı.

Çalışanlar kararlı

Paris'te BBC'ye konuşan itfaiye memurları, başından beri eylemlere katıldıklarını ve Macron "emeklilik reformunu" geri çekene kadar da katılımlarını sürdüreceklerini söyledi. İtfaiyecilerden biri, "Dün Cumhurbaşkanı'nı dinledim. İnsanlar umurunda değil. Onun için, kalabalığın meşruiyeti yok. En üst düzeyde baskı yapacağız, gerekirse barikat kuracağız" dedi. Paris'te temizlik işçileri 6 Mart'ta başlattıkları grevi Pazartesi gününe kadar sürdürme kararı aldı.

Yeni yasa ne getiriyor?

Yeni yasal düzenlemeyle emeklilik yaşının 64'e yükseltilmesiyle birlikte, emeklilik maaşı için verilen katkının süresi ve miktarı da artırılıyor ve bunlar tamamlanmadan emekli maaşı alınması engelleniyor. Yeni yasa prim ödeme süresini 43 yıla çıkarıyor. Kamuoyu araştırmalarına göre halkın üçte ikisi bu değişikliğe karşı. Fransa, büyük Avrupa ekonomileri arasında emeklilik yaşının en düşük olduğu ülke…