Antibiyotiklerin yan etkilerine dikkat!

Antibiyotikler, bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak bilinir. Ancak uzmanlara göre bu güçlü ilaçların yan etkileri de dikkate alınmalı

Antibiyotiklerin yan etkilerine dikkat!
Dr.Cəlaləddin İmanov

Antibiyotiklerin yan etkilerine dikkat!

Antibiyotikler, bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak bilinir. Ancak uzmanlara göre bu güçlü ilaçların yan etkileri de dikkate alınmalı.

Antibiyotiklerin en yaygın yan etkilerinden biri mide bulantısı ve ishaldir. Bu durum, sindirim sisteminin hassaslığına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bazı insanlar antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonlar da gösterebilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü veya hırıltılı solunum gibi belirtiler alerjik reaksiyonlara işaret edebilir.

Antibiyotikler ayrıca, diğer ilaçlarla etkileşime girebilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle doktorunuzla tüm kullandığınız ilaçları paylaşmalısınız. Antibiyotikler, bağırsak florasını etkileyebilir ve sindirim sistemi sorunlarına da yol açabilir. Probiyotik takviyeleri bu durumu dengeleyebilir.

Antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış kullanımı ise bakterilerin direnç geliştirmesine neden olabilir. Bu, gelecekteki tedavileri zorlaştırabilir. Antibiyotik kullanımında dikkatli olunmalı ve sadece doktor tavsiyesiyle alınmalıdır.