Mansur Yavaş bu kez ’rekor oyla ve rekor farkla’ kazandı

Başkent Ankara, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için rekor oy oranıyla yeniden 'Mansur Yavaş' dedi. Sonuçların netleşmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Merkez Binası'nda Başkentlilerle bir araya gelen Yavaş, 6 milyon hemşehrisine teşekkür ederek, "Ankara'da seçimi beton kaybetti, yeşil kazandı. Şatafat ve haksız servet kaybetti, emek ve alın teri kazandı. Rantçılar kaybetti, sosyal belediyecilik kazandı. İmar baronları kaybetti, 6 milyon Ankaralı kazandı" dedi.  

<Mansur Yavaş bu kez ’rekor oyla ve rekor farkla’ kazandı

TÜRK-AZ HABER MERKEZİ / ANKARA

Ankara'da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin galibi yeniden Mansur Yavaş oldu.

2019 yerel seçimlerinde Ankara'yı yüzde 50.93'lük oranla kazanan CHP adayı Mansur Yavaş'a 2024 yılında sandıktan rekor oy çıktı. Mansur Yavaş seçim zaferinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesinin bahçesini dolduran halkla buluştu. Yavaş'ın sosyal medya hesabından yaptığı kutlama çağrısı sonrasında konvoylar halinde Ankara Büyükşehir Belediyesine akın eden halk zaferi büyük bir coşkuyla kutladı.

Önce teşekkürler...

Büyükşehir Belediye Başkanlığındaki ikinci döneminin ilk açıklamasını yapan Yavaş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm parti teşkilatına teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "Bizim bu seçimde de asıl kahramanlarımız yine isimsiz olanlardı. Cadde cadde, sokak sokak; bir kaldırım taşını bile eksik bırakmayacak şekilde çalışan, Başkentimizin adil yönetim anlayışı için birçok fedakârlıkta bulunan Ankara halkının tamamına yürekten teşekkür ediyorum. Kendilerine atılan iftiralara rağmen bana güç veren, gözlerine her baktığımda hayatın anlamını yeniden keşfettiğim, biricik aileme ve çocuklarıma çok teşekkür ediyorum. Ve bize atılan iftiralara karşı dualarını kalkan gibi kullanan; aldığımız her solukta, attığımız her adımda güçlerini yanımızda hissettiğimiz herkese canı gönülden teşekkür ediyorum" diye konuştu.

'Bu bir zafer konuşması değil'

"Biz bu seçim sonuçlarını zafer olarak görmüyoruz. Bizim karşımızda düşman yok. Hepimiz bu vatanın, bu kentin onurlu birer ferdiyiz" diyen Yavaş artık seçimin bittiğine işaret ederek, "Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, dünyaya bakışımız farklı olabilir. Rozetimizi çıkaracağız, 6 milyon Ankaralıya kimseyi ayırmadan hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi. Ankara'nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, silah arkadaşlarının ve tüm şehitlerin emaneti olduğunu ifade eden Yavaş, bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağını vurguladı. Yavaş, tıpkı pandemi dönemi, yangın, sel ve deprem felaketlerinde en önde yardıma koştukları gibi bundan sonra da kimseyi ayırmadan 6 milyon tek yürek olacaklarının altını çizdi.

Kaybedeni Altınok

Bu seçimin kaybedeninin kendilerine oy vermeyen hemşehrileri olmadığını belirten Yavaş, Ankaralının helal oylarıyla tüm Türkiye'de Mansur Yavaş belediyeciliğinin tescillendiğini vurgulayarak, "Bu seçimin kaybedeni, rakibimiz için çalışan hemşehrilerimiz de değildir. Bizler onların çabalarına, emeklerine ve özverilerine de sonuna kadar saygı duyuyoruz, onlara da yürekten teşekkür ediyoruz. Bu seçimin kaybedeni, siyasi hayatını müfteri olarak tamamlayan Turgut Altınok'tur. Geçen seçimden hiç ders almayanlar, tertemiz vatanseverlere iftira atanlar, kirli siyasetten medet umanlar Ankara halkının yüce iradesi karşısında bir kez daha kaybettiler ve kaybetmeye de devam edecekler" ifadelerini kullandı.

Rantçılar da kaybetti

Seçimi 6 milyon Ankaralının kazandığı söyleyen Yavaş konuşmasına şöyle devam etti:

"Ankara'da seçimi beton kaybetti, yeşil kazandı. Şatafat ve haksız servet kaybetti, emek ve alın teri kazandı. Rantçılar kaybetti, sosyal belediyecilik kazandı. İmar baronları kaybetti, 6 milyon Ankaralı kazandı. Eser belediyeciliği adı altında çöp projelere, ne olduğu belirsiz beton kulelere milyarlarca lira harcayanlar kaybetti; o milyarlarca lirayı halkın sağlığına, beslenmesine, ısınmasına, eğitimine harcayanlar kazandı. Seçimi burada olduğu gibi, Türk Bayrağı altında buluşan gönüllerin, vatan için atan yüreklerin, yani milletin doğrudan kendisinin oluşturduğu ittifak kazandı."

"Bizim belediyecilik anlayışımız hiç kimseye değil, sadece Ankara halkına meftun, sevdalı bir belediyecilik anlayışıdır" diyen Yavaş, önceki dönem olduğu gibi Ankara'yı yine şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir anlayışla yöneteceklerini kaydetti. Yavaş, "Sizden aldığımız paranın hesabını yine size kuruşu kuruşuna vereceğiz. Kimseyi ayırt etmeyeceğiz. Kimsenin yatağa aç ve açıkta girmesine seyirci kalmayacağız. Ankara'nın sanayisine, tarımına, turizmine, ulaşımına, altyapısına, teknolojisine, eğitimine, kültürüne ve sanatına yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

'Az laf, çok iş' kazandırdı

Seçim sonuçlarının ülkede siyaset yapan herkese yol haritası çizdiğini vurgulayan Yavaş, şunları kaydetti: "Demek ki kimseyi ayırmadan hizmet ederseniz, yalnızca halkın size verdiği görevle ilgilenirseniz, kutuplaştırmaktan uzak durursanız, şeffaf olursanız, halka hesap verirseniz, başı dara düşenin yanına hızır gibi koşarsanız, 'az laf, çok iş' diyerek çalışırsanız işte böyle rekor oyla seçiliyorsunuz."

Tarihi bir farkla seçildiğine işaret eden Yavaş, "Bu tarihi fark bizleri asla şımartmayacak. Tam aksine, sizlerin omuzlarımıza yüklediği bu büyük sorumluluğun bilincindeyiz ve sizlere layık olmak için gece gündüz demeden çalışacağız. Bizlere düşen, yine herkesin başkanı olmak, herkese tebessümle sarılmak ve bir aile olduğumuzu yeniden göstermektir" diye konuştu. "Kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin, kimden beslenirse beslensin, iftira ve karalama yapan büyük propaganda güçlerine, televizyon kanallarına, internet sitelerine, sosyal medya trollerine bugüne kadar boyun eğmedik, bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz" diyen Yavaş, sözlerine şöyle devam etti:  "Doğrudan, vicdandan, kardeşlikten yana olacağız. Haktan yana olacağız, halktan yana olacağız. 6 milyon Ankaralı tek yürek olacağız, Ankara'mızı Mustafa Kemal Atatürk'e yakışır, dünya başkentleriyle yarışır bir kent haline birlikte getireceğiz."

Bir teşekkür de BTP'ye

Yavaş, ayrıca seçim sürecinde kendisine desteklerini açıklayan;Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Milli Yol Partisi, Merkez Parti, Milliyetçi Türkiye Partisi ve Anadolu Birliği Partisi'nin Genel Başkanları, yöneticileri ve üyelerine de teşekkür ederek, "Yarından itibaren kolları sıvayıp kaldığımız yerden devam edeceğiz. 25 ilçemizin tamamını ziyaret edecek, dertleşecek, talepleri dinleyecek, çözümler üreteceğiz" dedi.

"Biz birliği ve bütünlüğü temsil ediyoruz" diyen Yavaş, Ankaralı hemşehrilerine kendilerine oy vermeyenleri üzecek, rahatsız edecek hiçbir şey yapmayın çağrısında bulunarak, "Zaten rahatsız olanlar oldu. Onların seçmenlerine de saygı duyacağız, farkımızı göstereceğiz"sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.