Erdoğan seçimlerin ardından halka seslendi

31 Mart yerel seçimlerin ardından saat 00.30 sıralarında balkon konuşması yapan Erdoğan, "Milletin takdirini sorgulamaktan uzak duracağız, tüm yerel yöneticileri desteklemeye devam edeceğiz" dedi 

<Erdoğan seçimlerin ardından halka seslendi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, Ankara'daki Genel Merkezi'nden geleneksel balkon konuşması yaptı. "14-28 Mayıs seçimlerindeki seçim zaferimizin ardından yerel seçimlerden istediğimiz sonucu alamadık" diyen Erdoğan, "Her olanda bir hayır vardır. 31 Mart sonuçlarını açık yüreklilikle değerlendirecek özeleştirimizi cesaretle yapacağız; sandık sonuçları ülkemiz genelinde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Bu gerilemenin sebeplerini ayrıca masaya yatıracağız" diye konuştu.

Erdoğan, gece yarısından sonra saat 00.30 sıralarında yaptığı balkon konuşmasında, bugüne kadarki en küçük kalabalığa hitap etti.

Erdoğan, "Milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyecek, milletle inatlaşmaktan, milli iradeye rağmen hareket etmekten, milletin takdirini sorgulamaktan uzak duracağız" ifadelerini kullandı. Kazanan belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve muhtarları kutlayan Erdoğan, "kentlerinin yararına çalışan başkanlara destek olacaklarını" vurguladı. Erdoğan'ın deprem ili Hatay'daki konuşmasındaki, "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı" sözleri tepki çekmişti.


'Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz'


Seçim sonuçlarından bağımsız olarak kazananın Türk demokrasisi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi hayatımız boyunca milletle yol yürümüş, milletin çizdiği istikametten ayrılmamış bir kadroyuz. Bugüne kadar hep sağ duyunun, sabrın yanında olduk. Her zaman demokrasinin, milli iradenin, sandığın tarafında yer aldık. Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz" ifadelerini kullandı.


'Tüm yerel yöneticileri destekleyeceğiz'


Seçimi kazanan tüm belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarları tebrik eden Erdoğan, "Görev sürelerince temsil ettikleri şehrin taleplerini yerine getirmeye gayret edeceklerine inanıyorum. Biz de hükümet olarak milletimizin oyuyla seçilmiş tüm yerel yöneticileri şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde desteklemeye devam edeceğiz" dedi.


'Öz eleştiri yapacağız'


Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin sonuçları açıklamasıyla birlikte AKP olarak cesaretle öz eleştiri yapacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde, mahalli idarelerde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Elbette yerel bazda yaşanan bu gerilemenin sebeplerini ayrıca masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz her yerde sebepleri tespit edecek, gerekli müdahalelerde bulunacağız" diye konuştu.


Erken seçime kapıları kapadı


Türkiye'nin önünde 4 yıllık bir süre olduğunu vurgulayan Erdoğan, "İktidardaki 21'inci yılını tamamlamış bir parti olarak mesuliyetlerimizi farkındayız. Ekonomideki sıkıntıların giderilmesi başta olmak üzere ülkemizin acil meselelerine daha fazla eğileceğiz. Ekonomide yol haritamız olan OVP ve 12'nci Kalkınma Planımızı bugüne kadar kararlılıkla uyguladık. Ülkemize ve gelecek nesillere bedel ödetecek popülist adımlardan bugüne kadar uzak durduk. Enflasyon başta olmak üzere uyguladığımız ekonomi programımızın olumlu sonuçlarını yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca terörle mücadeleye ilişkin mesajlar da verdi. Türkiye'nin güney sınırlarında bir "teröristan" kurulmasına izin verilemeyeceğini anlatan Erdoğan, bölücü terör örgütüne ölümcül darbenin vurulacağını kaydetti.