Yaşam kalitenizi sigarayı bırakarak iyileştirin.....

Sigara, dünya çapında önlenebilir ölümün önde gelen nedenlerinden biridir. İçerdiği zararlı maddeler, vücudun hemen hemen her organına zarar verebilir

Yaşam kalitenizi sigarayı bırakarak iyileştirin.....
DR. AZƏR ƏLİYEV

Yaşam kalitenizi sigarayı bırakarak iyileştirin.....

Sigara, akciğer kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser türünün önde gelen nedenidir. Ayrıca ağız, boğaz, yemek borusu, mide, pankreas, böbrek ve mesane kanserleri riskini de artırır.

Sigara, kalp hastalığı ve felç riskini önemli ölçüde artırır. Sigara içenlerin kalp krizi ve felç geçirme olasılığı, içmeyenlere göre 2-4 kat daha fazladır.

Sigara, KOAH'ın önde gelen nedenidir. KOAH, nefes darlığı, öksürük ve hırıltı ile karakterize edilen ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

Sigara, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka sağlık sorununa da neden olabilir:

Diş eti hastalığı ve diş kaybı
Cilt kırışıklıkları ve yaşlanması
Göz hastalıkları, örneğin katarakt ve maküler dejenerasyon
Kemik erimesi
İktidarsızlık

Pasif içicilik de oldukça tehlikelidir

 Sigara içmeyenler bile sigara dumanına maruz kalarak pasif içicilikten etkilenebilirler. Pasif içicilik, akciğer kanseri, kalp hastalığı ve KOAH gibi sağlık sorunları riskini artırır.

Sigara, sağlığa ciddi şekilde zararlı bir alışkanlıktır. Sigarayı bırakmak, genel sağlığı ve yaşam kalitesini iyileştirmenin en önemli yollarından biridir. Sigarayı bırakmak için birçok kaynak mevcuttur ve yardım almak, başarılı olma şansını artırabilir.