Özkul: Fitoterapi tıbbın parlayan yıldızıdır

Fitoterapist Dr. Hakan Özkul, “Fitoterapi tüm dünyada saygın bir bilim dalı, önemi gittikçe artan bir bilim dalı. Fitoterapi çağımızın tıbbi tedavide parlayan yıldızıdır” dedi.

<Özkul: Fitoterapi tıbbın parlayan yıldızıdır

Fitoterapist Dr. Hakan Özkul fitoterapi (Tıbbi Bitkilerle Tedavi) yönteminin tıbbi tedavide parlayan bir yıldız olduğunu söyledi.

 


Fitoterapi konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Dr. Özkul yenimesaj.com.tr'ye şu açıklamaları yaptı;


"Fitoterapi Sağlık Bakanlığı'nın ve Dünya Sağlık Örgütü'nün de kabul ettiği tıbbi bir tedavi metodudur. Bitkilerin kullanılması ile yapılan bir tedavi metodudur. Fitoterapi aslında Hipokrat'ın ve İbn-i Sina'nın mesleğidir.

Modern çağda hastalıkların iyi tanınması, bitkilerin ve bitkilerin içerisindeki etken maddelerin iyi tanınması, bitkilerin doğru kullanım ilkelerinin de oluşmasıyla beraber bir yeni bir bilim dalı oluştu. Tıp artık evet fitoterapinin bir bilim dalı haline geldiğini kabul etti.

Fitoterapiyi kim yapabilir? Bunun için sadece doktor olmak da yetmiyor. Fitoterapi konusunda özel eğitim almış olmak, Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı bir eğitim almış olmak da gerekiyor.

Birçok hastalıkta faydalı etkileri söz konusu ama dediğim gibi fitoterapi eğitimi almış doktor yapacak. Yoksa internetten okuduğunuz bir bitki bilgisiyle olmaz. Bu işin ilkeleri var. Bu ilkelere uyulmak suretiyle yapılması gereken saygın bir bilim dalıdır fitoterapi.

Fitoterapi tüm dünyada saygın bir bilim dalı, önemi gittikçe artan bir bilim dalı. İnsanlar bitkisel tedaviden yani fitoterapiden istifade ettikten sonra, faydalarını da gördükten sonra ilgi daha da fazla artıyor. Hastayı doğru analiz etmek önemli. Bütün o ilkeleri düzgün uyguladığınız zaman fitoterapi çağımızın tıbbi tedavide parlayan yıldızıdır."