‘Türkiye’de buğday üretimi düşecek’

Gürer, “Mayıs’ta açıklanan tahmine göre de 1 milyon ton buğday üretimimiz düşecek. Bunun yanında Türkiye'de buğday üretim alanları da 3 milyon hektara yakın daralmış durumda” dedi.

<‘Türkiye’de buğday üretimi düşecek’

Tarım ve hayvancılık sektörünün sorunlarını dile getiren en önemli isimlerden biri olan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer buğday üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti.

yenimesaj.com.tr'ye değerlendirme yapan Gürer Türkiye'de buğday üretiminin daha da düşeceğini söyledi;

Gürer şunları söyledi;

"Girdi maliyetler artıyor. İlacı, gübresi, tohumu, traktör gideri, biçerdöver gideri, tara kirası… Bunların tamamını dikkate aldığınız zaman çiftçiye maliyetin altında bir taban alım fiyatı verildi.

Alım fiyatı verilirken bir de ortaya çıkan maliyet var. O maliyetle ilgili de veriler sağlıklı verilmiyor çünkü kuru tarımda ayrı verim elde edilir, sulu tarımda ayrı verim elde edilir. Bugün sulu tarımda 500 kilonun üzerinde 850 kilo kadar bölgesel olarak dekarda ürün alınabilir ama kuru tarımda TÜİK'e göre 270 kilo ortalamadır. Niğde gibi yerlerde 140 kiloya kadar bu düşer. Böyle olunca da çiftçinin hepsinin aynı oranda alım fiyatıyla para kazanma olasılığı zaten ortadan kalkıyor. Bu durumda ortaya çıkan alım fiyatı düşük kaldı.

Ülkemizde bu yıl da TÜİK verilerine göre, Mayıs'ta açıklanan tahmine göre de 1 milyon ton buğday üretimimiz düşecek. Bunun yanında Türkiye'de buğday üretim alanları da 3 milyon hektara yakın daralmış durumda. Önümüzdeki süreç buğdayda bu fiyattan dolayı üretimin düşmesine yol açacak.

Bu ne olacak sonuçta? Gidecekler yine ithal buğday getirecekler Rusya'dan, Ukrayna'dan. Ona da bir isim koyacaklar, 'Biz buğdayı getiriyoruz ama burada işleyip un yapıyoruz, yurt dışına satıyoruz' diye de hikâye anlatacaklar. O buğdayı Rusya'dan almadan Türkiye'den üretip yurt dışına satsak da bizim çiftçimiz kazansa daha iyi değil mi? Şimdi 'Toprak Mahsulleri Ofisinin depoları dolu ithalat yapmayacağız' diyorlar. Ama yılbaşından bu yana 2 milyon 8.000 tondan fazla ithalat yapmışsınız"