Sayın Bahçeli! Sınavsız Üniversite BTP’nin projesidir (Murat Çabas’ın yazısı).....

"Sınavsız Üniversite" projesi, Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP), kurulduğundan bu yana sürekli gündem ettiği, Prof. Dr. Haydar Baş'a ait bir projedir. Hatta o gün bugündür seçimlerde seçmene dağıtılan Noter tasdikli taahhütnamelerde bizzat bulunmaktadır.

<Sayın Bahçeli! Sınavsız Üniversite BTP’nin projesidir (Murat Çabas’ın yazısı).....

2005 yılında tüm dünyaya tanıtılan Prof. Dr. Baş'a ait Milli Ekonomi Modeli'nin sosyal devlet projeleri içinde de, daha sonra çıkan Sosyal Devlet Milli Devlet eserinde de "Sınavsız Üniversite" projesi yer almaktadır. Kısaca, "Sınavsız Üniversite" projesinin Prof. Dr. Baş'a ve BTP'ye ait bir proje olduğunu dünyada sağır sultan bile duydu.

Ama maalesef Türkiye'nin siyaseti sanki kendilerine aitmiş, büyük bir keşif yapmışlar gibi bu projeyi de Sahibi'nin ismini anmadan kendilerine mal ediyorlar.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, üniversiteye giriş sınavlarının tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi ve "Siyasi muhataplarımıza çağrımızdır, gelin bu üniversite sınavlarını kaldıralım. Gençlerimizi bunaltmayalım" dedi.

Partisinin TBMM'de düzenlenen grup toplantısında Bahçeli şunları söyledi:

"Evlatlarımızın hayatını 2 günlük bir sınava mahkum etmenin adil ve hakkaniyetli bir yanı bize göre yoktur. Yürürlükteki sınav sistemi yeni baştan ele alınmalı, okul öncesi sürecini de hesaba katan modelle her evladımızın ilgi alanına uygun eğitim alanının temini sağlanmalıdır. Üniversite sınavı tamamen kaldırılmalıdır. Toplam üniversitelerin kontenjan sayısı 1 milyonu aşmaktadır. Türkiye, sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek kapasiteye sahiptir. Gençlerimizi yarış atı gibi göremeyiz."

"İlköğretim ve orta öğretimde uygulanacak müfredat ile ortaöğretim başarısını ve olgunlaşma sınavını esas alan üniversiteye geçiş sistemi uygulanmalıdır. Artık üniversite sınavlarına neşter vurmanın zamanı gelmiştir." 

Sayın Bahçeli'ye öğleden sonra günaydın. BTP demek, Prof. Dr. Haydar Baş demek, Milli Ekonomi Modeli demek bu kadar mı zor? Yıllardır Prof. Dr. Baş, "Sınavsız Üniversite" diye diye dilinde tüy bitti, duymazdan geldiniz, halbuki bu ve ortaya koyduğu birçok proje yıllar önce hayata geçirilmiş olsaydı, bugün Türkiye çok farklı yerlerde olacaktı.

İlk baskısı 2005'te uluslar arası bir kongreyle dünyaya tanıtılan Milli Ekonomi Modeli'nin sosyal devlet projeleri bölümünde şu yazmaktadır:

"Lise mezunları sınavsız üniversiteye alınacaktır. Üniversite harçları kaldırılacaktır."

23 Nisan 2015 tarihinde Prof. Dr. Baş, Trabzon'da yaptığı bir konuşmada şunları söylemektedir: "Bir milletin geleceği gençlerini toplumun yararına kazanmasına bağlıdır. Gençlerini toplumun yararına, milletin yararına kazanamayan devletlerin ve milletlerin geleceği tehlikededir. Onun için bizim geleceğimiz sizlersiniz… Liseyi bitiren her gencimiz istediği takdirde sınavsız olarak üniversiteye girecektir. Üniversite eğitimini bitiren her kardeşimize mutlaka iş verilecektir."

18 Haziran 2007'de Manisa'daki çiftçi mitinginde konuşan Prof. Dr. Baş şöyle demektedir:

"Eğitim ve öğrenim hakkı en temel insan haklarından birisidir. Bağımsız Türkiye Partisi iktidarında isteyen tüm gençlerimiz, sınavsız olarak üniversitelere alınacaktır. Devletin ve hükümetin vazifesi, vatan evlatlarının tamamının bu öğrenim haklarını kullanmalarına imkan sağlayacak altyapıyı hazırlamaktır. Bu hiç de zor bir iş değildir; ülkemizin teknik ve akademik şartları bunları yapmaya elverişlidir. Bu icraatları yapamayanların, gençlerimizi cehalet karanlıklarına sürükleyenlerin koltukta oturmaları haramdır. Bağımsız Türkiye Partisi iktidarında isteyen tüm gençlerimiz, sınavsız olarak üniversitelere girecekler, diledikleri kadar okuyacaklardır. Milli Ekonomi Modeli'nde ve Sosyal Devlet–Milli Devlet tezimizde, gençlerimizin bu öğrenim haklarını doya doya yaşamaları için her türlü projeleri hazırladık; biz buna varız… BTP, icraat, çözüm ve model partisidir. Yüce milletimiz önümüzdeki seçimde imkan tanırsa, bu projelerimizi icraata koyacağız. Bazı partiler, bu projelerimizden kopya çekerek, biz de şunu yapacağız, diye vatandaşa keyif bağışlıyorlar; ama yapamazlar. Çünkü bu projeler hesap işi, kitap işi, Milli Ekonomi Modeli işi… O model de sadece BTP'de var." 

"Eğitim seferberliği BTP iktidarının tam bir eğitim ve aydınlanma seferberliği olacak. Üniversite açmak için bina mı yok? Yüksek okul yapmak için arazi mi yok, taş–tuğla mı yok, çimento–demir mi yok, işçi–kalfa–mimar–müteahhit mi yok?! Var, hepsi var… Belletmen, okutman, hoca mı yok; öğrenci mi yok?! Hepsi var… Fazlasıyla var. Un var, şeker var, tuz var; ama bunları yoğurup pasta yapacak 'siyasi usta' yok. BTP, işte bu ustalığı hakkıyla yapacak. Devletin babalığını milletine gösterecek. BTP iktidarında okumak isteyen hiç kimsenin önüne engel konmayacak, bilakis destek ve teşvik edilecektir."

Başka konuşmalarında da Sayın Baş şunları belirtmektedir:

"Şırnak'ı, Hakkâri'yi düşünün. Bu illerin herhangi bir nahiyesinden mezun olan delikanlıyı düşünün. Bunların derslerinin yarısı boş geçiyor. Şimdi bu çocuk Galatasaray Lisesi'nden mezun olan çocukla yarışa giriyor. Kazanabilir mi? Hayır. Bu adalet mi? Onun için biz, 'liseyi bitiren herkes sınavsız olarak üniversiteye girebilir' diyoruz."

"Ama hocam herkes doktor, mühendis olmak isteyecek. Doğrudur. Bunun da arz taleple ilgisi var. Biz doktora ne veriyoruz mesela 10 bin TL, o parayı öğretmene ver bakalım, sen kadro sıkıntısı çeker misin? Bu dengeyi kurmak siyasetin işidir. Siyaseti bilenler de bu işi dengeler ve çok güzel bir netice ortaya çıkar."

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş geçen yıl üniversite sınavından önce yaptığı açıklamada, "Eğitim evrensel bir haktır. 'Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.' (T.C. Anayasası m.42) Eğitim hakkımızı sınavlarla sınırlandıran sisteme karşı çözüm olarak cevabımız: Sınavsız Üniversite" demiştir.

Ve Ocak 2021'de BTP Gençlik Kolları "Sınavsız Üniversite"nin nasıl hayata geçirileceğine dair bir tanıtım filmi hazırlamış ve tüm platformlarda bu yayımlanmıştır.

Sayın Bahçeli! Sizler gibi yıllardır bu ülkede siyaset yapmış ve bu tür çözümleri üretememiş olan duayen siyasilerimize düşen, başkalarının projelerini kendi projenizmiş gibi anlatmak değil, çözümün gerçek Sahibi'ni ve adresini ortaya koymaktır. Bu, ülkemiz ve milletimiz için daha hayırlıdır.