Obezite Türkiye’de alarm veriyor.....

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, Avrupa bölgesinde aşırı kilo sorununun en yaygın olduğu ülke Türkiye. Buna göre, Türkiye'de yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 67'i aşırı kilolu. Kadınlarda bu oran yüzde 69.3, erkeklerde ise yüzde 64 olarak kaydedildi

<Obezite Türkiye’de alarm veriyor.....

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporu, Avrupa'da yaşayan yetişkinlerin yarısından çoğunun fazla kilolu olduğunu ortaya koydu. Kopenhag merkezli DSÖ Avrupa Bölge Ofisi tarafından bu hafta açıklanan 2022 Avrupa Obezite Raporu'na göre Türkiye'nin de dahil olduğu bölgede yetişkinlerin yaklaşık yüzde 59'u aşırı kilo veya obezite sorunu ile karşı karşıya bulunuyor. Rapora göre, Akdeniz bölgesi ile Doğu Avrupa ülkelerinde aşırı kilo ve obezite sorunu daha yaygın. Ayrıca eğitim düzeyi düşük ailelerde, eğitim seviyesi yüksek olanlara kıyasla aşırı kilo ve obezite sorunu ile daha sık karşılaşılıyor. Türkiye ise Avrupa bölgesinde aşırı kilo sorununun en yaygın olduğu ülke. Buna göre, Türkiye'de yetişkin nüfusun yüzde 66.8'i aşırı kilolu. Kadınlarda bu oran yüzde 69.3, erkeklerde ise yüzde 64 olarak kaydedildi. Rapora göre, Türkiye'de obez olarak nitelendirilenlerin oranı ise yüzde 32.1 olarak belirtildi. Türkiye'nin ardından, yetişkin nüfusta aşırı kiloluların oranının en yüksek olduğu ülkeler ise sırasıyla Malta, İsrail ve İngiltere oldu. Aşırı kilo sorununun en az görüldüğü ülkeler ise yüzde 45 ile Tacikistan, yüzde 48 ile Özbekistan ve Kırgızistan olarak kaydedildi.


Obezite son 50 yılda arttı


Raporda, 53 ülkenin dahil olduğu Avrupa bölgesinde yaklaşık son 50 yılda obezitenin yüzde 138 artış gösterdiğine dikkat çekildi. 1975 yılında aşırı kilolu veya obez olanların oranı yüzde 40 olarak belirlenmişti. Rapora göre erkeklerin yüzde 63'ünde, kadınların ise yüzde 54'ünde aşırı kilo veya obezite tespit edildi. Raporda 7 ile 9 yaş arasındaki erkek çocukların yüzde 29'unun, aynı yaştaki kız çocukların yüzde 27'sinin aşırı kilolu veya obez olduğu belirtildi. 5 yaş altı çocukların ise yüzde 8'inde bu sorunun görüldüğü ifade edildi. Söz konusu rapor, 2016 yılı verileri temel alınarak hazırlandı.


Aşırı kilo salgın boyutlarına ulaştı


Raporda, Avrupa bölgesinde "aşırı kilo ve obezitenin epidemi boyutlarına ulaştığı" uyarısı yapıldı. DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge de, "Yüksek vücut kitle endeksi, aralarında kanser ve kalp-damar hastalıklarının bulunduğu bulaşıcı olmayan hastalıklar için önemli bir risk faktörü" şeklinde konuştu. DSÖ Avrupa'ya göre, kilo ve boy esas alınarak hesaplanan vücut kitle endeksi 25'in üzerinde olanlar aşırı kilolu, 30'un üzerinde olanlar ise obez olarak sınıflandırılıyor. Raporda, obezite en az 13 farklı kanser türünün nedenleri arasında gösterildi. Yılda en az 200 bin kanser tanısının obeziteye bağlı olduğu tahmin ediliyor. Gelecek yıllarda bu sayının artabileceği belirtiliyor.