Moldova’nın AB üyeliği yakın.....

Moldova'nın başkenti Kişinev'de Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalar yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ""Moldova Avrupa'nın kalbinde yer alıyor. Moldova Avrupa'dır" dedi

<Moldova’nın AB üyeliği yakın.....

Brüksel, Moldova'da yapılacak Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Toplantısı öncesinde ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda net mesajlar verdi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu ile ülkenin başkenti Kişinev'de ortak basın toplantısı düzenledi. Leyen, Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu'yu ülkesinin gerekli reformlarda "büyük ilerleme" kaydetmesi dolayısıyla kutladı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Moldova'da AB Ortaklık Misyonu'nun açılışını yaptı. Leyen, Moldova'nın başkenti Kişinev'de Sandu ile yaptığı ortak basın toplantısında, "Moldova Avrupa'nın kalbinde yer alıyor. Moldova Avrupa'dır. Bugün ve yarın, tüm Avrupa Moldova'dır" dedi. Moldova'nın AB üyeliği sürecine değinen von der Leyen, "Moldova halkına 'yanınızdayız' mesajını vermek istiyorum. AB'ye giden yolda attığınız her adımda sizi destekliyoruz" ifadelerini kullandı. Kişinev'deki AB delegasyonunun personel sayısını önemli ölçüde arttıracaklarını belirten Leyen, "Bu temelde reformların geliştirilmesinde sizi desteklemek ve aynı zamanda gerekli olan idari kapasiteyi oluşturmanıza yardımcı olmak için" dedi.


Ekim'de yazılı rapor sunulacak


Von der Leyen, geçen sene "Rusya'nın Moldova'ya enerji şantajı yaptığı sırada çok zor durumda olduğunu" ancak şimdi bağımlılığının azaldığını belirterek, "Moldova'yı gerçekten takdir ediyorum. Çok zor bir dönemden geçtiniz ama çok daha fazla bağımsızlık ve özgüven kazandınız. Doğal gazı dünya pazarından satın alabiliyorsunuz ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyorsunuz" diye konuştu. Birkaç hafta içinde Moldova'nın AB üyelik sürecindeki ilerlemeyle ilgili sözlü, ekimde yazılı raporun sunulacağını, aralıkta da AB Konseyi'nin durumla ilgili kararını vereceğini aktaran von der Leyen, "Ancak yalnızca deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki (Rusya'dan yönelen) tüm baskılara rağmen Moldova'nın hızla ve yüksek kalitede ilerlediğini görmek şaşırtıcı" değerlendirmesinde bulundu.


"Moldova'nın geleceği AB'de"


Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ise "Bizim neslimizin Moldova'yı Avrupa ailesine katma ve Avrupa Birliği'ni eve getirme görevi var. Sevgili Ursula, bunu başaracağımıza inancım tam" diye konuştu. Sandu, ülkesinin geleceğinin AB'de olduğunu, reformlar için en üst seviyede çaba gösterdiklerini vurguladı. AB'nin dün aldığı, Moldova'nın ve komşusu Ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı ve toprak bütünlüğünü baltaladığı gerekçesiyle Moldova'dan 7 kişiye yaptırım uygulama kararına değinen Sandu, bunu memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.