Merkez faiz indirdi kur yükseldi.....

Bu yıl 7 ay boyunca faizi sabit tuttuktan sonra Ağustos'ta faizi yüzde 13’e çeken Merkez Bankası, bugün politika faizini 100 baz puan daha düşürerek, yüzde 12’ye indirdi. Piyasadaki beklenti faizin sabit tutulması yönündeydi. Kararın ardından dolar/TL 18.40 seviyesini gördü  

<Merkez faiz indirdi kur yükseldi.....

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Ağustos ayında düzenlenen toplantıda politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13 seviyesine çeken PPK, politika faizinde Eylül ayında da indirime giderek yüzde 12 seviyesine çekti. Banka böylece iki ay üst üste faiz indirimine gitmiş oldu. Ekonomistlerin çoğunluğu faizin sabit kalmasını bekliyordu. Politika faizini yüzde 13'ten yüzde 12'ye indiren TCMB, ekonomistleri ters köşe yapmış oldu. TCMB, 2021 yılı eylül ayı ile aralık arasındaki 500 baz puanlık faiz indiriminin ardından 2022 Ocak itibariyle faiz indirimine son vermişti. Daha sonra TCMB, ağustos toplantısında yüzde 80'i aşan resmi enflasyona rağmen uzun bir aradan sonra politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13'e çekmişti. Banka bu indirimi ekonomik aktivitede yavaşlamayı neden göstererek yapmıştı. Son açıklanan verilere göreyse sanayi üretimi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 6.2'yle beklentilerden hızlı daraldı. Ekonomistler bu verilere bakarak eylülde de faiz indirimi olabileceği ihtimalini tartışıyordu.


Jeopolitik risklere özel vurgu


PPK'dan yapılan karara ilişkin açıklamada, "Son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makro ihtiyati tedbirlerin katkısıyla geldiği denge, yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir" açıklaması yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye'nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir." Enflasyonda kalıcı düşüş sağlanıncaya kadar tüm araçların kullanılacağının vurgulandığı açıklamada, "TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi. TCMB, yılın üçüncü enflasyon raporunda yılsonu enflasyon tahminini yüzde 42.8'den yüzde 60.4'e yükseltmişti. Ağustos ayı itibarıyla enflasyon yüzde 80.21 düzeyinde bulunuyor.


Hedef enflasyonu düşürmek değil


Faiz düşürme kararını değerlendiren pek çok uzman, siyasi tercihin enflasyonu düşürmekten ziyade ekonomiyi canlı tutmak öncelikli olduğu görüşünde. PPK'nın politika faizinde 100 baz puan indirime giderek yüzde 12'ye çekmesinin gelecek toplantılarda da kademeli faiz indiriminin işareti olduğunu seslendiren uzmanlara göre yıl başına kadar yüzde 9 seviyesine gelen bir faiz politikası ve 'faizi tek haneye düşürdük' söyleminin alt yapısı hazırlanıyor.


Kur tarihi zirveyi gördü


Son olarak 21 Aralık 2021 günü 18.36 lirayı gören dolar, bugünkü kararın ardından 18.40 lira seviyesine yükselerek yeni bir rekor kırdı. Euro/TL ise 18.20 civarında seyretti. Dolardaki yükseliş ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararı ile de ilişkilendiriyor. Fed önceki gün politika faizini 75 baz puan artırmıştı. ABD'de politika faiz oranı bu yıl tam beş kez arttırıldı. 75 baz puanlık artışlar ise son üç ayda üst üste geldi. Fed en son, derin ekonomik durgunlukların yaşandığı 1970 ve 80'li yıllarda bu kadar sert önlemlere başvurmuştu.