Lübnan berbat durumda.....

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lübnan Misyon Şefi Ernesto Rigo, Lübnan ile IMF arasında 8 Nisan 2022'de '3 milyar dolarlık' kredi hakkında yapılan ön anlaşmanın ardından gelinen durum hakkında başkent Beyrut'ta bir basın toplantısı düzenledi. 

<Lübnan berbat durumda.....

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lübnan Misyon Şefi Ernesto Rigo, Lübnan ile IMF arasında 8 Nisan 2022'de '3 milyar dolarlık' kredi hakkında yapılan ön anlaşmanın ardından gelinen durum hakkında başkent Beyrut'ta bir basın toplantısı düzenledi. Lübnan hükümetinin 1 yıl önce hayata geçirilmesi için söz verdiği reformlar hususunda çok yavaş davrandığını vurgulayan Rigo, "Lübnan çok kötü bir durumda" dedi. Rigo, "Hükümet yıllardır Merkez Bankası'ndan para borç alıyor. Sadece geçmişte değil birkaç ay önce bunu yaptı. Yapılmaması konusunda daha önce tavsiyelerde bulunmuştuk" ifadelerini kullandı. IMF'nin üye olan bir ülkeyi asla yüzüstü bırakmayacağını dile getiren Rigo, kredi alınabilmesi için öne sürülen şartlar ve reformlar için herhangi bir süre tanımadıklarını kaydetti.

Lübnan ve IMF, 8 Nisan 2022'de, 46 ay boyunca ödenecek, toplamda 3 milyar dolarlık kredi için ön anlaşmaya varmıştı. IMF, kredinin ödenmeye başlanması için Lübnan hükümetinden, "2022 ulusal bütçenin Meclis tarafından onaylanması, Merkez Bankası kayıtlarının adli denetime tabi tutulması, finansal suçlara karşın banka yasasında düzenlemeye gidilmesi, şeffaflığın artırılması ve banka sektörünün yeniden şekillendirilmesi" gibi bazı şartlar koymuştu. Nüfusunun yüzde 80'inin yoksulluk sınırında olduğu belirtilen Lübnan'da, 14 Mart'ta karaborsada 100 bin lira seviyesinde işlem gören dolar 21 Mart'ta 140 bin liraya çıkarak yeni bir rekor kırmıştı. Cumhurbaşkanının bile aylardır seçilemediği ülkede 22 Mart'ta meclis binası önünde toplanan emekli askerler (fotoğraf), düşük maaş ve kötü yaşam koşullarını protesto etmişti. HABER MERKEZİ