Karadeniz’de İHA gerilimi.....

ABD'ye ait bir İHA'nın Karadeniz'e çakılmasının ardından Washington ile Moskova arasındaki ilişkiler gerildi. ABD tarafı Rusya'yı "sorumsuz" davranmakla suçlarken, Rusya ise İHA'nın düşüşünde sorumluluk kabul etmediğini açıkladı

<Karadeniz’de İHA gerilimi.....

Amerikan ordusunun, bir insansız hava aracının (İHA) Karadeniz'e düştüğünü açıklaması, bölgede gerilimin yükselmesi endişesini de beraberinde getirdi. Amerikan ordusunun iddiasına göre ABD MQ-9 "Reaper" modeli İHA, Rus savaş uçağı Su-27'nin pervanesine çarpması sonrası Karadeniz'e düştü. Rusya Savunma Bakanlığı ise uçaklarının Karadeniz üzerinde uçan İHA'yı takip ettiğini kabul etti ancak uçaklar arasında doğrudan temas olmadığını ve İHA'nın "sert bir manevra" sonrası düştüğünü savundu. Olayın ardından Rusya'nın Washington Büyükelçisi, ABD Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.


Birçok soru işareti var


Rusya jetleri ve ABD İHA'sının karşı karşıya gelmesi ve İHA'nın Karadeniz'e düşmesi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana ABD ve Rusya arasında kamuya yansıyan en dikkat çekici çatışma. Bu beraberinde getirdiği birçok soru işaretinin yanında, tehlike dolu bir anı da işaret ediyor. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, son haftalarda başka "karşılaşmaların" da olduğunu, ancak sonuncusunun "farklı" olduğunu söyledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Pat Ryder, "Rusya pilotlarının eylemleri güvenli ve profesyonel değildi. Hareketleri kendilerini açıklıyor" açıklamasını yaptı. Pentagon'a göre tüm olay 30-40 dakika kadar sürdü. Ryder'a göre o süre içinde Amerikan ve Rus orduları arasında doğrudan bir iletişim olmadı. ABD'li yetkililer olaya karışan Rus Su-27 jetlerinde de büyük ihtimalle hasar oluştuğunu, bunun da çarpışmanın "kasıtlı olmadığının" bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Kirby "Eğer Rusya'nın bize vermek istediği mesaj 'Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında uçmayın'sa, bu mesaj başarısız olacaktır çünkü bu olmayacak" dedi. Washington İHA'ya ne olduğu konusundaysa ağzını sıkı tutuyor. Çarpışmadan sonra İHA'yı uzaktan uçuran pilotlar aracı Karadeniz'e düşürmek zorunda kaldı. Pentagon sözcüsü Ryder İHA'nın tam olarak nereye düştüğü veya Rus donanmasının araca ulaşıp ulaşmadığı konusunda bilgi vermedi. Uzmanlar bu tarz bir gözetleme teknolojisinin Rusya'nın eline geçmesinin Washington'ı endişelendirdiğini kaydediyor.