Her köşesi Atatürk’ü hatırlatan tarihi bir köşk: Atatürk Köşkü

Trabzon'da Soğuksu semtinde yer alan Atatürk Köşkü, her köşesinde Atatürk'ün izlerini yaşıyan tarihi bir yapıdır

<Her köşesi Atatürk’ü hatırlatan tarihi bir köşk: Atatürk Köşkü

Yapımına 1890 yılında başlanan Atatürk Köşkü, 1912 yılında tamamlanmıştır. Köşk küçük bir çam korusu içinde yer almaktadır.

 

Taş, tuğla ve ahşap malzemeler kullanılarak yapılan köşk, Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşır.

 

Ulu Önder Atatürk, Trabzon ziyaretlerinde bu köşkte konaklamıştır. 11 Haziran 1937 tarihinde de tarihi köşkte bütün mal varlıklarını Türk milletine armağan etme kararını almıştır.

 

Köşk, daha sonra Atatürk Müzesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılmaktadır.

 

Trabzon Atatürk Köşkü, şehir merkezine araç ile yaklaşık 5-10 dakika mesafede bulunmaktadır. Ayrıca, şehir içi otobüslerinin ring seferleri ile de ulaşılabilir.

 

Atatürk Köşkü'nün giriş katında, misafir kabul salonu bulunmaktadır. Burssı ziyaretçileri ağırlamak için kullanılan bir alandır.

 

Atatürk'ün vasiyetini yazdığı oda da giriş katındadır. Ayrıca bu katta mutfak, yemek salonu, veranda (dış mekan oturma alanı) bulunmaktadır.

 

Köşkün birinci katına çıkıldığında, Atatürk'ün çalışma odası, Atatürk'ün konakladığı yatak odası, misafirler için bekleme odası, toplantılar için kullanılan bir oda bulunmaktadır.

 

İkinci katta ise değişik amaçlar için kullanılan iki adet küçük oda vardır.

 

Atatürk Köşkü, haftanın her günü ziyarete açıktır. Eğer bugüne kadar görmediyseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz.