Fransa’da sol ittifak ilk sırada yer aldı

Fransa'da 'solcuların merkezle iş birliği' yaparak, ikinci turda aşırı sağa karşı 'en güçlü adayı' desteklemesi işe yaradı. Sol ittifak Yeni Halk Cephesi önde gidiyor. Macron'un Birlikte ittifakı ikinci. İlk turun galibi aşırı sağ ise üçüncü. Hiçbir ittifak Meclis'te çoğunluğu sağlayamıyor, Başbakan Attal istifasını açıkladı.

<Fransa’da sol ittifak ilk sırada yer aldı

Fransa'da genel seçimin ikinci turunda sandık çıkış anketine göre sol partilerin ittifakı Yeni Halk Cephesi önde. İlk sonuçlar hiçbir partinin Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis'te çoğunluğu sağlayamadığını gösteriyor. Fransa Başbakanı Gabriel Attali istifasını 8 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sunacağını açıkladı. Hükümeti kurmak isteyen aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi, Fransa'da bu kez seçimde umduğunu bulamadı ve üçüncü sırada.

Kim, ne kadar milletvekili çıkaracak?

Araştırma şirketi Elabe'nin BFMTV için yaptığı ilk projeksiyonlara ve sandık çıkış anketine göre 577 üyeli Ulusal Meclis'te;
Yeni Halk Cephesi'nin 182-193
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı'nın 157-163
Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin 136-144 arası

Bir kısmı Ulusal Birlik'i destekleyen merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi'nin ise 67 milletvekili çıkarması bekleniyor.
Yeni Halk Cephesi'ndeki partilerden Boyun Eğmeyen Fransa'nın lideri Jean-Luc Melenchon, ilk seçim sonuçları sonrası Cumhurbaşkanı Macron'un hükümeti kurma görevini kendilerine vermesi gerektiğini ifade ederek, "Ülkeyi yönetmeye hazırız" dedi.
Sosyalist Parti'nin lideri Olivier Faure de, Parlamento'daki en büyük blok olan Yeni Halk Cephesi'nin hükümeti kurması gerektiğini söyledi.

Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Jordan Bardella ise ikinci tur öncesi yapılan "doğal olmayan ve onursuz" ittifakın zaferlerine engel olduğunu söyledi.
Jordan Bardella, "Bu akşam tüm bu ittifaklar Fransa'yı aşırı solcu Jean-Luc Melenchon'un kollarına itmiştir" dedi. Bardella, Cumhurbaşkanı Macron'u da, "Fransa'yı belirsizliğe ve istikrarsızlığa itmekle" suçladı. Ulusal Birlik Partisi'nin son cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen de "Zaferimiz sadece ertelendi. Bugünkü sonuçla yarının zaferinin tohumlarının atıldığını düşünüyorum" dedi.

Baraj taktiği işe yaradı

Fransa'da genel seçimin ikinci turunda 577 seçim bölgesinde, ilk turda hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması halinde, en az yüzde 12.5 oy almış adaylar yarıştı.
İlk turda Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 33.4'ünü almış, Yeni Halk Cephesi yüzde 27.9 oyla ikinci olmuş, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rönesans Partisi'nin liderliğini yaptığı merkez partilerin ittifakı Cumhuriyet İçin Hep Birlikte oyların ancak yüzde 20.7 'sini alabilmişti. İlk turda Ulusal Meclis'in 577 milletvekilinin 76'sı belli olmuş; aşırı sağ 39, sol ittifak 32, merkez sağ 3, Macron'un ittifakı ise 2 milletvekili çıkarmıştı. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez aşırı sağın iktidarın eşiğine gelmesi üzerine sol partiler Yeni Halk Cephesi çatısı altında birleşti. Sol ve Macron liderliğindeki merkez liberal kanat, aşırı sağı durdurabilmek için ikinci turda "baraj" taktiği uyguladı. Seçimin ilk sonuçları, "Cumhuriyetçi cephe" de denilen bu baraj taktiğinin işe yaradığını gösteriyor. Baraj taktiği kapsamında bu partiler, ikinci turda Ulusal Birlik'in karşısındaki rakibi desteklemek için 3. sıradaki adaylarını çekti.
İkinci tura 3 ya da daha fazla adayın kaldığı 300 kadar bölgede 200 aday bu sebeple yarıştan çekildi.

Fransa'da son 43 yılın en yüksek katılım oranı

Fransa'da seçime katılım oranı açıklanmadı. Oy verme işleminin sona ermesine bir saat kala katılım oranı yüzde 67'yi aşmıştı. Bu, Fransa'da 1981'den bu yana görülen en yüksek katılım oranı. 30 Haziran'da yapılan genel seçimin ilk turunda katılım oranı yüzde 66 olmuştu.