En düşük emekli maaşına ek zam geliyor mu?

Memur ve emeklilerin zamlı maaşları gelecek hafta hesaplara yatırılacak. Ancak, düşük maaşlı emeklilerin zamdan yararlanamaması ve 10 bin TL maaş almaya devam etmesi tepkilere neden oldu. Hükümetin bu konuda ek düzenlemeler yapması bekleniyor

<En düşük emekli maaşına ek zam geliyor mu?

Memur ve emeklilerin merakla beklediği maaş zamları, gelecek hafta hesaplara yatırılmaya başlanacak. Ancak, düşük maaşlı milyonlarca emekli için zamlı maaşın 10 bin TL'nin altında kalması bekleniyor ve bu durum endişelere yol açtı. Bu nedenle, hükümetin bu konuda ek düzenlemeler yapması gündeme geldi.

Bilindiği üzere memur ve emekli maaşlarına yüzde 24,73 oranında zam uygulandı. Bu zam oranı, hissedilen enflasyonun altına olduğu için memurlar ve emekliler tarafından memnuniyetle karşılanmadı. Bunun yanında 1,8 milyon düşük maaşlı emeklinin zamlı maaşı 10 bin TL'nin altında kalması bekleniyor. Bu durum, söz konusu emeklilerin geçim sıkıntısının giderilememesine neden oldu.

Konuşulan rakam kaç TL?

Hükümetin, düşük maaşlı emeklilerin mağdur olmaması için ek düzenlemeler yapmayı planladığı iddia ediliyor. Bu düzenlemeler, zamlı maaşı 10 bin TL'nin altına düşen emeklilere ek bir ödeme yapılmasını içerebilir. Bu ek ödeme, emeklilerin geçim sıkıntısı çekmemesi için önemli olacaktır.

Konuşulan rakam ise en düşük emekli maaşının 12 bin TL'ye çıkarılması. Bu durumda şöyle bir sorun da karşımıza çıkıyor; emekli maaşları ayın 17'sinden itibaren hesaplara yatırılıyor. En düşük emekli maaşının yükseltilmesi Meclis'ten alınacak karara bağlı. 17 Temmuz'a kadar bu kararın Meclis'ten çıkması pek mümkün görünmüyor. Şayet Meclis'ten böyle bir karar çıkarsa, geçmişe dönük olarak ödemeler hesaplara yatırılacak.

Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var ki, henüz bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. En düşük emekli maaşının yükseltilmesi kulis bilgilerine dayanıyor.