Aşı olanların sayısında sert düşüş.....

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun 'maskesiz' gerçekleştirilen ilk, genel anlamda ise son toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapalı mekanlarda maske kullanma zorunluluğunun tümüyle kaldırıldığına işaret etti, vatandaşlara ise 'aşıda hatırlatma dozunu olun' çağrısında bulundu. Ancak Türkiye'de aşı olanların sayısında son haftalarda ciddi düşüş var.

<Aşı olanların sayısında sert düşüş.....

RECEP BAHAR / DETAY HABER


Koronavirüs Bilim Kurulu son toplantısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Erdoğan, Bilim Kurulu'nun olağanüstü bir durum olmadıkça toplantı yapmayacağının altını çizdi. Türkiye'nin dünyada kendi aşısını üreten 9 ülkeden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, "Dünyada 160 ülkeye sağlık yardımında bulunduk" ifadelerini kullandı.

Maske kısıtlaması kısmen kalktı

Kapalı mekanlarda maske kullanma zorunluluğunun tümüyle kaldırıldığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: "Salgının artık kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinin tamamı kısıtlamaları kaldırmıştır. Ülkemizin de bu aşamaya geldiğine inanıyoruz. Bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında bu hususlar enine sonuna değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşım araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vaka sayısı 1000'in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecek." Türkiye'de 24 Nisan'da 2 bin 277, 25 Nisan'da ise 2 bin 604 yeni vaka saptanmıştı. Ancak not etmek gerekirse, doktorlar sevk etmedikçe, sağlık merkezleri test uygulamıyor, bu durum haliyle vaka sayısının düşük çıkmasına yol açıyor.

Yaşlılar maske kullansın

Bilim Kurulu'nun önerisinin ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönünde olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yine Bilim Kurulumuz kronik hastalığı olan ve yaşlılar başta olmak üzere salgına karşı en büyük kozumuz olan aşıların özellikle hatırlatma dozlarını ihmal etmemelerini de önermektedir" dedi.

Aşı olanların sayısı azalıyor

Ancak Türkiye'de vaka ve vefat sayılarının azalmasıyla birlikte koronavirüs aşısı yaptıranların sayısı da düşüyor. Ülkemizde 31 Mart itibariyle 146 milyon 995 bin 383 doz aşı uygulanmıştı. O tarihte 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85.35 idi. 25 Nisan'da aşı dozu sayısı 147 milyon 441 bin 608'e yükseldi, ikinci dozda aşı oranı da yüzde 85.43 oldu. Böylece Türkiye'de 25 günde (1-25 Nisan dönemi) toplam 446 bin 225 doz aşı tatbik edildi. Günlük aşı uygulaması 17 bin 849'a geriledi. Hatta 18-25 Nisan haftasında günlük aşı ortalaması 12 bin 877'ye düştü. Oysa bu yıl Mart ayında günlük ortalama 44 bin doz aşı uygulanmıştı.