ZAFER BAYRAMI VE VATAN SEVGİSİ…..*

        Âlemlere Rahmet Hz.Muahmmed (s.a.a) buyuruyor ki: “Hubbu'l-vatan mine'l-iman” Vatan sevgisi İmandandır. Vatanını ancak İmanı olan insan seçer savunur, müdafaa eder. İmanı olmayan insanda aidiyet duygusu vatan sevgisi olmaz az bir pula vatanını satar. Bu hadîs, Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin meşhur Mesnevî adlı eserinde birkaç yerde geçer. 11461.beyitte der ki: (Numara Tâhir-i Mevlevî’nin şerhine göredir)

  ZAFER BAYRAMI VE VATAN SEVGİSİ…..*
Mimar Gökhan Demir

  ZAFER BAYRAMI VE VATAN SEVGİSİ…..*

  Mesken-i yâr est ve şehr-i şâh-ı men, Pîş âşık-ı în bud hubbü’l-vatan “[Buhârâ], meskenidir yârimin, şehridir şâhımın, Budur mânâsı âşıkın katında vatan sevgisinin.” Mesnevî’nin 14622. beyitinde de şöyle der:  Ger vatan hâhî güzer ziân suy-i şat, În hadîs râst râ kem hân galat “Vatan istiyorsan, nehrin ötesine geç! Bu sahih hadîsi yanlış okuma!”

   Şehitlik vatana olan İmanın insana kazandırdığı en yüce makam dır. Yaşadığımız bu zaman diliminde İslam âleminin uğramış olduğu yozlaşma ve erozyon kalberden Allah’a olan imanı alarak yerine Allah’a iman ettiğini zannettiren masivayı koymuştur. İnsanlar kendilerini en iyi müslüman zannederken aslında en kötü gayri müslümün bile yaşamadığı iğrençlikte hayat yaşadığının farkına varamıyor. Müslüman emin olunan insandır. Müslüman karıncayı da incitmez. Merhametlidir, İnsanlık âlemine ondan asla zarar gelmez ancak fayda gelir, iyilik ve güzellik gelir. Müslüman vahşi değildir. Müslüman gaddar değildir.

   Vatanını seven insan İman ehlidir.  Benim Müslüman Türk olan tüm devletlere tavsiyem şudur: Lütfen çoluk çocuğumuza aidiyet duygusunu vatan sevgisini özelliklede İslam’ı iyi öğretelim. Siz öğretmeseniz başka güçler gelir sapık düşünceleri ile alt yapısı olmayan evlatlarınızı avlayarak zehirler. Neslimizi koruyalım karıştırmayalım. Adam gidiyor ermeni kızı ile evleniyor. Bunun çocuğunun nenesi, dedesi, dayısı, teyzesi ermeni nasıl onla savaşsın ki. Veya dini farklı diyecek ki o-ermeni Hristiyan bende Hristiyan’ım o benim din kardeşim onunla savaşmam. Ve hatta bu tür insanlar savaş zamanı senin düşmanınıda korur onlara malumatta verir seni satar da.

    Nitekim 44 günlük 2. Karabağ savaşında Azerbaycan ordusunu satan hainleri maalesef gördük. Allah c.c. Şehitlerimize rahmet eylesin hainleri kahreylesin. Değerli büyüğümüz merhum sayın Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın çok güzel bir sözü var. ’’Dini bütünlüğümüz Milli bütünlüğümüzün teminatıdır.’’

  Azerbaycan Türk Cumhuriyetinin bir asır’ı aşan bir zaman zarfında yaşadığı ihanetlerin eşi benzeri yoktur. Bulunduğu coğrafyanın yer altı ve yer üstü zenginliğinin yansıra ülkenin dünya üzerinde bulunduğu konumu düşmanları tarafından her zaman dikkat çekici, celp edici olmuştur.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yaşayan Azerbaycan Türk’ü olan silahsız halka ermeni silahlı güçleri 1992 senesinin şubat ayının 25’ini 26’ya bağlayan gecesi saldırarak soykırım yapmıştır. Bu soykırımda 8 aile tamamen yok edilmiştir. Katliamda 83 çocuk, 106 kadın ve 70 ihtiyar insan olarak toplamda 613 insan ermeni ve Ruslar tarafından katledilmiştir. 487 insan yaralanmıştır. 1275 insan esir edilmiştir ve hala 150 esirin akıbetinden haber yoktur.

Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve şanlı Ordusu işgal altındaki topraklarını terörist devletin elinden kurtararak hürriyetine kavuşturmuştur. 44 gün süren savaşta; Azerbaycan halkı, Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve güçlü ordusu hem savaş meydanında, hem dünya siyasetinde, hem de içerdeki hainlere karşı büyük irade göstererek savaş verdiler. Bu kutlu mücadelenin sonunda vatan topraklarını vahşi insanlıktan eser alamet taşımayan terörist ermenilerin elinden kurtardı. Bu Zafer çok önemli ve kudretli bir Zafer’dir. Bu Zaferde sadece ermenilerle değil, sözüm ona kendine Müslüman diyen ermeni dostları ve içerdeki hainlerle de savaşıldı. ‘‘Ey iman edenler! Mü'minleri bırakıp kâfirleri kendinize dost edinmeyin.’’  (Nisa 144) 

‘‘Onlar ki müminleri bırakıp kâfirleri dost ediniyorlar. Onların yanında izzet mi arıyorlar? Hiç şüphesiz, izzetin tamamı Allah’a aittir.’’ (4/Nisâ 139)

Müslümanlığı kimseye bırakmayan kendilerinin İslam olduğunu iddia edenler, ermenilerle kardeş olduğunu söyledi ve ermenilere destek verdi. Hanginiz daha kâfirsiniz? Allah c.c. ‘‘Ey iman edenler! Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin!* (Zira) onlar, birbirinin dostudurlar.* İçinizden onları dost edinen kişi şüphesiz ki onlardan olmuş olur. Şüphesiz ki Allah zalimler topluluğunu doğru yola ulaştırmaz.’’ (maide 51) buyurmaktadır.

Vatan uğrunda tüm Şehit edilen kardeşlerimize ve Karabağ’ımızı hürriyetine kavuştururken vatan toprağına düşen Şehitlerimize bir daha Yüce Allah’tan rahmet, Türk İslam âlemine ve Azerbaycan’ımıza bir daha başsağlığı dilerim. Allah cc ermenilere ve onlara hayâsızca destek olanlara lanet eylesin.

 Allah cc bizim basiretimiz açsın dostu düşmanı görmeyi, seçmeyi, ayırt etmeyi nasip eylesin. Eğer biz geçmişimizden tarihimizden ders almazsak bu yaşadıklarımızdan da daha beterini yaşamamız kaçınılmazdır. Zaferin 2. yıl dönümünde bu kutlu Zaferi kazanan Başkumandan Sayın İlham Aliyev’i, kudretli Azerbaycan ordusunu ve tüm Azerbaycan halkını tebrik ederiz. 8 Nobaybr Zafer Bayramımız Mübarek olsun….

‘‘Ben zaten ermeniyi hallerinden tanırım.  1918 yıllarından tanırım.

Kanıma batırdığı ellerinden tanırım.  Şart oldu o elleri kökünden kırmak artık

 YA KARABAĞ YA ÖLÜM BAŞKA YOLU YOK ARTIK’’.