Gıdada fiyatlar roketledi.....

Türkiye'nin ithal ettiği gıda ürünlerinin başında gelen buğday, mısır ve soya fasulyesinde geçen hafta fiyatlar zirveye çıktı. Buğdayın fiyatı kilogramda 2.34 liraya sıçradı. Türkiye borsalarında ise buğday dün 2.1 liradan işlem gördü. Böyle giderse Türkiye'de un fiyatları artabilir, ekmek zamlanabilir. 

<Gıdada fiyatlar roketledi.....

Emtia fiyatları, geçen hafta devam eden yükselişlerle zirveleri gördü. Küresel ekonomilerde toparlanma sürecinin devam etmesiyle artan ham madde ihtiyacı ve arz konusundaki sıkıntılar emtia fiyatlarındaki yükselişi tetikledi. Birçok emtia fiyatında son yılların en yüksek seviyesini göründü.

Paladyum geçen hafta 3 bin doların üzerine çıkarak tarihi zirvesine ulaşırken, bakır fiyatları da 4.52 dolarla 10 yılın zirvesini, buğday 7.69, mısır 6.84, soya fasulyesi de 15.7 dolarla 8 yılın zirvesini gördü. Buğday, mısır ve soya uluslararası piyasalarda buşel üzerinden işlem görüyor. Buna göre buğdayın kilogram fiyatı 2.34 liraya yükseldi. Geçen hafta bakır yüzde 3.5, buğday yüzde 3.2, mısır yüzde 6.4, soya fasulyesi yüzde 1.3 değer kazandı.

 

Bakır kıymetlendi

 

Küresel bazda otomotiv endüstrisinde iyileşme olacağına ilişkin beklentilerin olumlu etkilediği paladyum fiyatları, arz ve talep arasında oluşan dengesizliklerle de tarihi zirveyi gördü. Bakırın fiyatındaki yükselişte güçsüz dolar, arz konusundaki endişeler ve yenilenebilir enerji alanındaki yoğun kullanımı etkili oldu. ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı 2.3 trilyon dolarlık altyapı yatırımlarına ilişkin paket de bakır fiyatlarının yükselişinde önemli rol oynadı. Analistler, bakır arzında gözle görülür bir değişiklik olmadığını ve halihazırda bakır üreticilerinin yaşadığı sıkıntıların söz konusu eğilimi desteklediğini bildirdi. Bakırın yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar gibi birçok yeni üründe yoğun olarak kullanıldığını belirten analistler, son dönemdeki küresel eğilimin bakırın yukarı yönlü hareketinde etkili olduğunu dile getirdi.

 

Buğday fiyatları artıyor

 

ABD'de soğuk hava koşulları nedeniyle buğday arzına yönelik endişeler, fiyatlarda yükselişe neden oldu. Analistler, ABD'de buğday ihracatının önceki haftaya göre yüzde 20 artarak 561 bin ton seviyesinde gerçekleştiğini aktardı. Filipinler ve Tayland'ın en büyük alımı gerçekleştiren ülkeler olduğunu dile getiren analistler, Çin'in yine ilk üç ülke arasında yer aldığına dikkati çekti.

Analistler, Çin'in listede olmasının, piyasayı olumlu etkilemeye devam ettiğini söyledi. EKONOMİ SERVİSİ