Gazetecilik salgında daha da zorlaştı.....

Sınır Tanımayan Gazeteciler adlı kuruluşun yayınladığı yıllık dünya basın özgürlüğü raporuna göre, salgın sırasında 180 ülkenin neredeyse dörtte üçünde gazeteciliğin "tamamen veya kısmen engellendiğini" duyurdu. Türkiye ise listede 153'üncü sırada yer aldı.

<Gazetecilik salgında daha da zorlaştı.....

Sınır Tanımayan Gazeteciler'in (RSF) yayınladığı yıllık dünya basın özgürlüğü endeksine göre, 180 ülkenin 73'ünde gazeteciliği "tamamen engellediği veya ciddi şekilde engellediği" tespit edildi. Raporda ayrıca 59 ülkede ise hükümetlerin basın çalışanları üzerindeki "baskıyı artırmak için salgını kullandığı" ifade edildi. Covid-19 salgının "hükümetler için basın özgürlüğünü kısıtlamak adına bir fırsat biçimi" olduğunu söyleyen RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki, gazetelerin üretimi ve dağıtımı çoğu zaman politik, ekonomik, teknolojik ve hatta bazen kültürel faktörler tarafından engelleniyor" ifadelerini kullandı.

Gazeteciler için en baskıcı iki bölge

Dünya basın özgürlüğü endeksine göre Eritre, Kuzey Kore, Türkmenistan, Çin ve Cibuti bu yılki RSF sıralamasında genel olarak en kötü performansı gösteren ülkeler oldu. Norveç, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Kosta Rika ise en üst sırada yer aldı. Ayrıca 180 ülkeden sadece 12'si diğerlerine kıyasla "iyi durumda" olarak nitelendirildi. Rapora göre Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi gazeteciler için en baskıcı bölge olmaya devam ederken, listede 170. sırada yer alan Suudi Arabistan, Mısır ve Suriye'de durumun "daha da kötüleştiğine" vurgu yapıldı.

Türkiye 153. sırada

Türkiye ise listede Bangladeş, Rusya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkelerin ardından 153. sırada yer aldı. RSF, küresel medya özgürlüğünün geçen yıl genel olarak büyük ölçüde sabit kaldığını, ancak rakamların sıralamanın 2013'te ilk kez başlatılmasından bu yana yüzde 12 gerilediğini kaydetti. Öte yandan listede 13. sırada yer alan Almanya'da düzinelerce gazetecinin "kısıtlama karşıtı mitingler sırasında göstericiler tarafından" saldırıya uğradığı kaydedildi. Aynı zamanda özellikle Fransa'da (34) İtalya (41) Polonya (64) Yunanistan (70) Sırbistan (93) ve Bulgaristan'da (112) gazetecilere yönelik saldırıların ve taciz edici tutuklamaların arttığına dikkat çekildi. Son olarak Afrika'nın, Burundi, Sierra Leone ve Mali'de görülen olumlu gelişmelere rağmen gazeteciler için "en şiddetli" kıta olmaya devam ettiği ifade edildi.